Arvustus "Kuidas saada linnuvaatlejaks?"

ERR-i kultuuriportaalis ilmus Tarvo Valkeri linnuraamatu "Kuidas saada linnuvaatlejaks?" arvustus, mille kirjutas ornitoloog ja mitmete loodusraamatute autor Rein Kuresoo. 
Rein Kuresoo kirjutab oma arvustuses:  "Tarvo Valker on väga suure kogemusega väga hea linnuvaatleja, kes on täitsa nauditavalt ja ammendavalt kirja pannud raamatu, mille kasutamine aitab algaja kindlasti n-ö ree peale. Mina igatahes julgen seda raamatut kõigile huvilistele soovitada.". Loe täispikka arvustust ERR-i kultuuriportaalist


Loe lisaks

"Kuidas saada linnuvaatlejaks?"

Ilmunud on uus kodumaine linnuraamat "Kuidas saada linnuvaatlejaks", mille autoriks on tuntud ornitoloog Tarvo Valker. See on põhjalikuim lindude iseseisvale leidmisele ja märkamisele keskenduv eestikeelne linnuraamat. Raamatust "Kuidas saada linnuvaatlejaks" saavad uusi ja kasulikke teadmisi nii linnuvaatlusega alles algust tegevad kui ka juba aastaid linde vaadeldnud huvilised.


Ligi 30 aastase linnuvaatluskogemusega autor annab raamatus nõu nii linnuvaatluseks koduaias kui juhiseid pikema linnuvaatlusretke planeerimiseks. Samuti käsitletakse raamatus lindude vaatlemist erinevates elupaikades, erineva ilmaoludega ja erinevatel aastaaegadel. Raamatut saab osta meie e-poest, samuti on see saadaval raamatukauplustes Krisostomus, Apollo ja Rahva Raamat."Kuidas saada linnuvaatlejaks"
, 168 lk, 168x240mm
Autor: Tarvo Valker
Keeletoimetaja: Anu Rooseniit
Kujundus: Heiko Kruusi
ISBN: 978-9916-4-0023-4
Ilmumisaeg: september 2020
Kirjastus: MTÜ Naaskelnokk
Loe lisaks

Loodusgiidide koolitus Tartus

Ka sel sügisel korraldame äärmiselt kasuliku koolituse kõigile loodusgiidiks õppivatele või selles valdkonnas juba tegutsevatele retkejuhtidele. Koolitajaks on enam kui 15 aasta pikkuse praktilise kogemusega loodusretkede juhendaja Tarvo Valker. Oma töönipid on ta omandanud töö käigus ning õppinud juurde mitmetelt Euroopa tippgiididelt. Loodusgiidide koolitus on suurepärane võimalus giiditöö praktilisest kogemusest ka ise osa saada!

Kursus on suunatud eelkõige loodusgiidiks pürgivatele või selles valdkonnas veel vähest kogemust omavatele retkejuhtidele. See on suurepärane enesetäiendamise võimalus ka loodusturismi õppivatele tudengitele!


Koolitus toimub laupäeval, 19. oktoobril 2019.a algusega kell 10.00 Tartus.

Koolituse soodushind 5. oktoobrini (k.a.) koos lõuna ja kohvipausidega 90 eurot. Hilisematele registreerijatele on kursuse hind 100 eurot. Registreerimine lõpeb 10. oktoobril 2019 või vabade kohtade täitumisel. Koolitusel osalemiseks palume täita registreerimisvormi:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScGkXDS6F9ESJyN2MOscPXc2EG7QDw1f2pqH_R1U181DiMnBg/viewform?usp=sf_link

Omanda teoreetilisi teadmisi kursusel, mis toetub praktilisele kogemusele!

Kursuse käigus käsitleme järgnevaid teemasid:

 • nipid, kuidas saada heaks loodugiidiks

 • loodusturisti erinevad profiilid ja nende teenindamine

 • keerulised olukorrad reisil ja nende lahendamine

 • kuidas valdkonnas alustada

 • Eesti loodusturismi ressurss ja selle kasutamise võimalused

 • indiviuaalkliendi ja rühmareisid eripärad

Kursuse maht on 8 akadeemilist tundi. Kõik osalejad saavad kaasa koolitusmaterjalid ja kursuse läbimise kohta ka koolitustunnistuse.


Loe lisaks

Teisel Haapsalu linnurallil vaadeldi 141 liiki

Täna, 4. mail peeti Läänemaa linnumessi raames teistkordselt linnurallit "Bird race Haapsalu". 

Kergemas raskusastmes tuli leida võimalikult kiiresti 60 linnuliiki, raskemas kategoorias osalenud võistlejad pidid leidma 120 liiki. Ralli algas juba kell 5 varahommikul.

Seekordne linnuralli oli väga heitlike ilmaoludega, kus vaatlejatel tuli silmitsi seista sagedaste lörtsi-, rahe-ja vihmahoogudega, mis muutis ka mitmete tavaliste liikide leidmiseks suureks väljakutseks. Sellele vaatamata suudeti võistluse raames leida koguni 141 linnuliiki ning mitmeid liike. Lisaks vaadeldi ralli ajal mõned liigid, keda nägi rühmas alla poole võistkonnast (nt. kõrvukräts, kuldhänilane, urvalind) ja vaid mõned tunnid pärast ralli lõppu kohati kokkuvõtete paigas ka veel punakael-laglet. 

Kergemas raskusastmes sai ülesandega kõige kiiremini hakkama võistkond Sinemaa koosseisus Marge Kaljuvee, Marko Paloveer, Kaia Treier ja Criss Uudam.  Neil kulus 60 liigi registreerimiseks kõigest 2 tundi ja 18 minutit. 

Raskemas raskusastme (ja ühtlasi ka ralli üldvõidu) võttis jalgratastel ökorallit teinud Margus Ellermaa ja Alpo Koukila, kes vaatlesid 7 tunniga 119 liiki. 

Edetabel:
kergem raskusaste:

1. Sinemaa ( Marge Kaljuvee, Marko Paloveer, Kaia Treier ja Criss Uudam ), 60 liiki täitus kell 07:18.
2.-3. Väänkael (Lembe Aasorg, Vilja Padonik), 60 liiki täitus kell 09:23
2.-3. Larus (Moonika Bukotkin, Helen Pikkat, Heivi Varus), 60 liiki täitus kell 09:23
4. Robin (Marit Kivisild, Jüri Kõiv, Jüri Loide),  60 liiki täitus kell 11:05

raskem raskusaste:
1. Ratturid (Margus Ellermaa, Alpo Koukila), 119 liiki
2.-3. HFK & SSP (Kauro Kuik, Peter Lind, Janne Põlluaas, Sander Sirelbu), 107 liiki
2.-3. Malaha ( Ott Maaten, Sten Lassmann, Kalmer Halliko, Jaan Erik Halliko)


Võistluse ässad:

HFK & SSP (rägapart, rooruik, soo-loorkull, väike-kirjurähn, hall-kärbsenäpp, jõgi-ritsiklind, põhjatihane)

Malaha (mustlagle, männi-käbilind)

Ratturid (hüüp, lõopistrik, lühinokk-hani, õõnetuvi, turteltuvi, rüüt, väänkael, värbrüdi)

Väänkael (tutt-tiir, raudkull, pruunselg-põõsalind)

Korraldajad tänavad kõiki rallil osalenud võistkondi. Eriline tänu kuulub Janno Pikkatile, kes lõi võistluse rakenduse, mis võimaldas liike sisestada ja võistkondade skoore jälgida lausa reaalajas.


Loe lisaks

Läänemaa linnumessi raames toimub ka sel aastal linnuralli "Bird race Haapsalu"

Läänemaa Linnumess 2019 raames on kõigil linnusõpradel võimalik osa võtta Birding Haapsalu poolt korraldatavast sõbralikust linnuvaatlusvõistlusest „Bird race Haapsalu”, mis toimub laupäeval, 4. mail.
Erinevalt teistest Eestis toimuvatest linnurallidest on antud rallil võistkondade eesmärgiks jõuda võimalikult kiiresti kindla linnuliikide arvuni. Kohatud liikide üles märkimine toimub spetsiaalselt võistluse jaoks loodud nutirakenduses. Selle abil on võimalik reaalajas jälgida nii enda kui ka teiste meeskondade hetkeseisu.
Linnurallil „Bird race Haapsalu“ saab osaleda kahes erinevas raskusastmes, mis võimaldab end proovile panna nii väiksema kui ka suurema kogemusega linnusõpradel. Üritusest on oodatud osa võtma kõik linnusõbrad nii Eestist kui kaugemalt. 

Linnuralli alaks on Haapsalu linn oma praeguste haldusüksuse piiridega (varasema haldusjaotuse järgi Haapsalu linn koos Ridala vallaga).
Ralli kestab 7 tundi (5.00-12.00).
Linnuralli kokkuvõtted ja autasustamine toimub Linnumessil, Haeska linnutorni juures 4. mail kell 14.00.

Võistlusest osavõtmiseks on vaja moodustada 2-5 liikmeline võistkond ning end hiljemalt 25. aprilliks registeerida, e-posti teel: birdinghaapsalu@gmail.com .
Samal aadressil võib julgesti ühendust võtta ka kõigi linnurallit puudutavate küsimustega.

Rallist osavõtutasu, 15 eurot meeskonna kohta, läheb korraldusega seotud kulude katteks.


Kõigil linnurallil osalevate vaatlejate vahel loositakse välja binokkel Aculon A211, 10-22x50 (https://store.iamphotographer.eu/EE/6116/6370/baa818sa-aculon-a211-10-22x50), mille on välja pannud Nikon. Toredaid auhindu rallil osalejatele panevad välja Birding Haapsalu ja Tuulingu Kohvituba

Ralli toimumisaeg: laupäev, 4. mai. Kell 5.00-12.00

Ralli ala: Haapsalu linn, 2017.a oktoobrist kehtima hakanud piiridega.

Reeglid:

1. Iga võistkond peab osalemiseks end eelnevalt registreerima, teatades oma võistkonna suuruse, võistkonna ja osalejate nimed ning raskusastme, milles soovitakse osa võtta.

2. Võistkonna suuruseks võib olla 2-5 liiget.

3. Elektrooniliste vahendite kasutamine lindude peibutamiseks on keelatud. Isetehtud hääled (näiteks vilistamine) on lubatud.

4. Liik läheb kirja kui selle määrangus ollakse täiesti kindlad ning seda on näinud või kuulnud üle poole võistkonna liikmetest (2-st 2, 3-st 2, 4-st 3 jne.)

5. Ralli võitjaks kergemas raskusastmes osutub võistkond, kes esimesena suudab registreerida 60 linnuliiki. Suurema kogemustega linnuvaatlejate kategoorias pälvib võidu meeskond, kes suudab esimena registreerida 120 liiki. Kui ükski võistkondadest ei suuda koguda vastavat liikide arvu, siis võidab võistluse võiskond, kellel on ralli lõpuks – 12.00-ks registreeritud kõige enam linnuliike. Eriauhinnad antakse võistkondadele ka iga kohatud ässa eest – liik, keda ükski teine võistkond ei registreerinud.
Loe lisaks

Võimalus taas loodusgiidide koolitusel osaleda

Kuna veebruaris toimunud loodusgiidide koolitus oli väga populaarne ja kõigile soovijatele koolituskohti ei jätkunud, siis oleme läbi viimas lisakoolitust. Ka sel korral on koolitajaks enam kui 15 aasta pikkuse praktilise kogemusega loodusretkede juhendaja Tarvo Valker. Oma töönipid on ta omandanud töö käigus ning õppinud juurde kümnetelt Euroopa tippgiididelt. See koolitus on ainulaadne võimalus giiditöö praktilisest kogemusest ka ise osa saada.


Kursus on suunatud eelkõige loodusgiidiks pürgivatele või selles valdkonnas veel vähest kogemust omavatele retkejuhtidele. See on suurepärane enesetäiendamise võimalus ka loodusturismi õppivatele tudengitele!

Koolitus toimub laupäeval, 16. märtsil 2019.a algusega kell 10.00 Tallinnas.

Koolituse soodushind 28. veebruarini (k.a.) koos lõuna ja kohvipausidega 90 eurot (sisaldab käibemaksu). Hilisematele registreerijatele on kursuse hind 110 eurot. Registreerimine lõpeb 5. märtsil 2019 või vabade kohtade täitumisel. Koolitusel osalemiseks palume täita registreerimisvormi:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScGkXDS6F9ESJyN2MOscPXc2EG7QDw1f2pqH_R1U181DiMnBg/viewform?usp=sf_link 

Omanda teoreetilisi teadmisi kursusel, mis toetub praktilisele kogemusele!

Kursuse käigus käsitleme järgnevaid teemasid:

 • nipid, kuidas saada heaks loodugiidiks

 • loodusturisti erinevad profiilid ja nende teenindamine

 • keerulised olukorrad reisil ja nende lahendamine

 • kuidas alustada ja leida koostööpartnereid

 • Eesti loodusturismi ressurss ja selle kasutamise võimalused

 • indiviuaalkliendi ja rühmareisid eripärad


Kursuse maht on 8 akadeemilist tundi. Kõik osalejad saavad kaasa koolitusmaterjalid ja kursuse läbimise kohta ka koolitustunnistuse.
Loe lisaks

Korraldame loodusgiidide koolituse

Tulekul on äärmiselt põnev ja kasulik koolitus kõigile loodusgiidiks õppivatele või selles valdkonnas juba tegutsevatele retkejuhtidele. Koolitajaks on enam kui 15 aasta pikkuse praktilise kogemusega loodusretkede juhendaja Tarvo Valker. Oma töönipid on ta omandanud töö käigus ning õppinud juurde kümnetelt Euroopa tippgiididelt. Nüüd on Teil ainulaadne võimalus giiditöö praktilisest kogemusest ka ise osa saada.

Kursus on suunatud eelkõige loodusgiidiks pürgivatele või selles valdkonnas veel vähest kogemust omavatele retkejuhtidele. See on suurepärane enesetäiendamise võimalus ka loodusturismi õppivatele tudengitele!

Koolitus toimub laupäeval, 9. veebruaril 2019.a algusega kell 10.00 Tallinnas.

Koolituse soodushind 15. detsembrini (k.a.) koos lõuna ja kohvipausidega 90 eurot (sisaldab käibemaksu). Hilisematele registreerijatele on kursuse hind 110 eurot. Registreerimine lõpeb 15. jaanuaril 2019 või vabade kohtade täitumisel. Koolitusel osalemiseks palume täita registreerimisvormi: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScGkXDS6F9ESJyN2MOscPXc2EG7QDw1f2pqH_R1U181DiMnBg/viewform?usp=sf_link

Omanda teoreetilisi teadmisi kursusel, mis toetub praktilisele kogemusele!

Kursuse käigus käsitleme järgnevaid teemasid:

 • nipid, kuidas saada heaks loodugiidiks

 • loodusturisti erinevad profiilid ja nende teenindamine

 • keerulised olukorrad reisil ja nende lahendamine

 • kuidas alustada ja leida koostööpartnereid

 • Eesti loodusturismi ressurss ja selle kasutamise võimalused

 • indiviuaalkliendi ja rühmareisid eripärad

Kursuse maht on 8 akadeemilist tundi. Kõik osalejad saavad kaasa koolitusmaterjalid ja kursuse läbimise kohta ka koolitustunnistuse.

Loe lisaks

Haapsalu linnurallil vaadeldi üle 150 liigi

Täna toimus esimene Haapsalu linnuralli „Bird race Haapsalu”. Kokku osales linnurallil 7 võistkonda kahes erinevast raskusastmes. Võistluse piirkonnaks oli Haapsalu oma uute piiridega (s.t. ralli piirkond hõlmas ka endist Ridala valda).


Kergemas raskusastmes tuli leida võimalikult kiiresti 60 linnuliiki, raskemas kategoorias osalenud võistlejad pidid leidma 120 liiki. Ralli algas juba kell 5 varahommikul.

Kergemas raskusastmes sai ülesandega kõige kiiremini hakkama võistkond HFK (Haapsalu Fotoklubi) koosseisus Ave Huugen, Kauro Kuik, Peter Lind, Alari Pajula ja Janne Põlluaas. Neil kulus 60 liigi registreerimiseks kõigest 2 tundi ja 22 minutit. Täpselt kella 8-ks ehk veidi enam kui pool tundi hiljem oli eesmärgini jõudnud ka teise koha saanud võistkond Sinemaa koosseisus Marge Kaljuvee, Marko Paloveer, Kaia Treier ja Criss Uudam. 

Raskemas raskusastmes saavutas esikoha võistkond Kukeke koosseisus Sten Lassmann, Tiiu Tali, Raul Vilk ja Kaarel Võhandu. Võistkonnal kulus 120 linnuliigi leidmiseks veidi vähem kui 5,5 tundi.

Kokku nähti ja kuuldi kõigi võistkondade peale koguni 151 linnuliiki, mis on tuulisevõitu ilma ja ralli piirkonna väiksust arvestade märkimisväärne saavutus, kõneledes siinse piirkonna linnurikkusest.

Kergema raskusastme võistkonnad vaatlesid kokku 122 liiki, raskema raskusastme võistkonnad, aga 131. Ässasid oli rallil 12 ehk liike, mida vaadeldi vaid ühe võistkonna poolt:


Birding Haapsalu (suurrüdi, aed-roolind, suurnokk-vint)

Kukeke (aul, järvekaur, mustvaeras, rabapistrik, valgeselg-kirjurähn, hoburästas, võsaraat, leevike, urvalind).


Korraldajad tänavad kõiki rallil osalenud võistkondi. Eriline tänu kuulub Janno Pikkatile, kes lõi võistluse rakenduse, mis võimaldas liike sisestada ja võistkondade skoore jälgida lausa reaalajas. 

Loe lisaks

Maikuus toimub linnuralli "Bird race Haapsalu"

Läänemaa linnumessi raames on kõigil linnusõpradel võimalik osa võtta Birding Haapsalu poolt korraldatavast sõbralikust linnuvaatlusvõistlusest „Bird race Haapsalu”, mis toimub laupäeval, 19. mail. 
Erinevalt teistest Eestis toimuvatest linnurallidest on antud rallil võistkondade eesmärgiks jõuda võimalikult kiiresti kindla linnuliikide arvuni. Kohatud liikide üles märkimine toimub spetsiaalselt võistluse jaoks loodud nutirakenduses. Selle abil on võimalik reaalajas jälgida nii enda kui ka teiste meeskondade hetkeseisu.

Linnurallil „Bird race Haapsalu“ saab osaleda kahes erinevas raskusastmes, mis võimaldab end proovile panna nii väiksema kui ka suurema kogemusega linnusõpradel. Üritusest on oodatud osa võtma kõik linnusõbrad nii Eestist kui kaugemalt.
Linnuralli alaks on Haapsalu linn oma praeguste haldusüksuse piiridega (varasema haldusjaotuse järgi Haapsalu linn koos Ridala vallaga).
Ralli kestab 7 tundi (5.00-12.00).
Linnuralli kokkuvõtted ja autasustamine toimub Haeska linnutorni juures 19. mail kell 14.00.

Võistlusest osavõtmiseks on vaja moodustada 2-5 liikmeline võistkond ning end hiljemalt 1. maiks registeerida, e-posti teel: birdinghaapsalu@gmail.com .
Samal aadressil võib julgesti ühendust võtta ka kõigi linnurallit puudutavate küsimustega.

Rallist osavõtutasu, 15 eurot meeskonna kohta, läheb korraldusega seotud kulude katteks.

Ralli toimumisaeg: laupäev, 19. mai. Kell 5.00-12.00

Ralli ala: Haapsalu linn, 2017.a oktoobrist kehtima hakanud piiridega.

Reeglid:

1. Iga võistkond peab osalemiseks end eelnevalt registreerima, teatades oma võistkonna suuruse, võistkonna ja osalejate nimed ning raskusastme, milles soovitakse osa võtta.

2. Võistkonna suuruseks võib olla 2-5 liiget.

3. Elektrooniliste vahendite kasutamine lindude peibutamiseks on keelatud. Isetehtud hääled (näiteks vilistamine) on lubatud. 

4. Liik läheb kirja kui selle määrangus ollakse täiesti kindlad ning seda on näinud või kuulnud üle poole võistkonna liikmetest (2-st 2, 3-st 2, 4-st 3 jne.)

5. Ralli võitjaks kergemas raskusastmes osutub võistkond, kes esimesena suudab registreerida 60 linnuliiki. Suurema kogemustega linnuvaatlejate kategoorias pälvib võidu meeskond, kes suudab esimena registreerida 120 liiki. Kui ükski võistkondadest ei suuda koguda vastavat liikide arvu, siis võidab võistluse võiskond, kellel on ralli lõpuks – 12.00-ks registreeritud kõige enam linnuliike. Eriauhinnad antakse võistkondadele ka iga kohatud ässa eest – liik, keda ükski teine võistkond ei registreerinud.


Loe lisaks